Dobre rady dla Ciebie i Twojej altany

Jeśli obawiasz się, że projekt odnowienia altany lub szopy Cię przerośnie, przeczytaj nasze wskazówki.

  1. Zmierz wilgotność drewna za pomocą miernika. Wilgotność stolarki okiennej nie może przekraczać 12% +/- 3%, a pozostałych drewnianych elementów zewnętrznych - 15% +/- 3%.
  2. Najpierw usuń algi, mech, itp. (zazielenienia) za pomocą preparatu Flügger Facade Anti-green.
  3. Niezwiązaną z podłożem farbę zeskrob szpachlą i zeszlifuj powierzchnię papierem ściernym.
  4. Jeśli drewno było wcześniej konserwowane impregnatem kryjącym, trzeba je zeszlifować i zagruntować farbą gruntującą.
  5. Wybierz kolor - nie bój się spróbować czegoś nowego, innego niż dotychczas. Zobacz zestawienia kolorystyczne dla garaży/wiat i daj się zainspirować.
  6. Nie używaj zbyt małych pędzli - wybierz taki, którego szerokość odpowiada szerokości deski - efekt będzie estetyczny i jednolity.
  7. Jednocześnie maluj 2-3 sąsiadujące deski od góry do dołu - uzyskasz gładką i równą powierzchnię.
  8. Sprawdź, czy w twoim garażu zastosowano galwanizowane gwoździe i wkręty. Jeśli tak, to dobrze, bo - w przeciwieństwie  do zwykłych - nie powodują one plam i zacieków z rdzy na drewnie.
  9. Dobrze zabezpiecz okna za pomocą taśmy i ew. folii malarskiej, by nie trzeba było później zmywać zachlapań. Polecamy naszą niebieską taśmę UV, która jest odporna na działanie wiatru i deszczu, i nie przywiera pod wpływem słońca.
  10. Sprawdź, czy drewno wymaga pomalowania: przyciśnij do niego kawałek taśmy malarskiej, oderwij szybkim ruchem i sprawdź, czy pozostały na niej resztki farby. Jeśli tak, to znaczy, że trzeba zabrać się do pracy.

Więcej treści

Tips & Tricks

Wilgotność

Pamiętaj, że wilgotność zmienia się w ciągu doby, więc drewno może nie zdążyć wyschnąć przez noc.

Tips & Tricks

Właściwe przygotowanie to połowa sukcesu

Przed malowaniem powierzchnię drewna zawsze należy umyć. Osiadają na niej zanieczyszczenia, spaliny, itp. Jeśli ich nie usuniemy, farba może się łuszczyć. Pękanie farby oznacza niewystarczające zeszlifowanie i zmatowienie drewna, powodujące słabe związanie farby.